W tym roku przypadała setna rocznica odzyskania niepodległości przez nas kraj. Nic więc dziwnego, że z tej okazji świętowano w całym kraju, nawet w parafii Racławice.

Główne obchody w naszych miejscowościach miały miejsce w poniedziałek 12 listopada. Punktualnie o godzinie 17 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny, na której gwarantowaliśmy oprawę muzyczną. Jasnym więc było, że jej repertuar był patriotyczny. Wierni już na wejście mogli wspólnie z orkiestrą zaśpiewać pieśń „Nie rzucim Chryste świątyń twych” wykonywaną na melodię „Roty”. Na ofiarowanie wykonaliśmy „Jezu ufam Tobie”, natomiast w trakcie komunii wybrzmiała wykonywana wspólnie ze śpiewającymi pieśń „Pot Twą obronę”.

Zakończenie mszy nie mogło obejść się bez utworu „Boże coś Polskę”, który w refrenie zawiera gorącą prośbę Polaków do Boga o błogosławieństwo naszego kraju. Pozostając jeszcze w kościele po mszy wierni mieli okazję posłuchać wiązankę melodii żołnierskich – tak popularnych w trakcie długiego procesu odzyskiwania przez nasz kraj wolności.

Na tym zakończył się nasz udział w święcie Niepodległości, ponieważ dalsza ich część przeniosła się do budynku wielofunkcyjnego. Tam wszyscy zebrani mogli obejrzeć przedstawienie SP w Racławicach, a także wysłuchać prelekcji Pana Kazimierza Tomczyka na temat tamtych wydarzeń.